TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Akademicki
Inkubator
Przedsiębiorczości

Projekty

Inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii to jeden z elementów strategicznego planu innowacji EIT na lata 2021–2027. Wspiera on instytucje szkolnictwa wyższego za pomocą wiedzy specjalistycznej i coachingu, dostępu do ekosystemu innowacji EIT oraz finansowania. Daje to szanse na opracowanie planów działania w zakresie innowacji i tworzenia synergii między przemysłem, a uczelniami wyższymi.

Do tegorocznej, drugiej już edycji konkursu EIT HEI, zgłosiło się 56 konsorcjów reprezentujących ponad 680 organizacji z całej Europy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 26 projektów, w tym inicjatywa „IDEATION”, której liderem i pomysłodawcą jest zespół z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Głównym założeniem projektu IDEATION jest przekształcenie uczestniczących instytucji szkolnictwa wyższego w uniwersytety o znacznie zwiększonym potencjale w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wpływu na otaczające ekosystemy - wyjaśnia dr inż. Mariusz Cholewa, kierownik projektu.

Celami projektu są:

  • cyfrowe otwarcie zasobów i umożliwienie dostępu do kompetencji, doświadczeń i infrastruktury poprzez nowy format usług cyfrowych;
  • wzmocnienie partnerstw w ramach trójkąta wiedzy poprzez tworzenie sieci współpracy i stwarzanie możliwości nawiązania nowej współpracy;
  • testowanie i popularyzowanie podejścia oparte go na otwartych innowacjach, aby bezpośrednio przyspieszyć proces innowacji w uczelniach i ich ekosystemach;
  • podnoszenie jakości innowacji i wspieranie edukacji w zakresie przedsiębiorczości poprzez program preinkubacji i międzynarodowych otwartych szkoleń w zakresie innowacji.
W ramach projektu opracujemy i wdrożymy mechanizmy, które  przyczynią się do zwiększenia innowacyjności i umiejętności przedsiębiorczych społeczności akademickiej PWr, a także przygotujemy plany adaptacyjne i transfer najlepszych praktyk z bardziej doświadczonych uczelni do innych - wyjaśnia dr inż. Joanna Helman
W działaniach projektowych wykorzystamy między innymi platformy i narzędzia, które nasz zespół zbudował w ramach „SYNERGY” - poprzedniego projektu międzynarodowego, którego byliśmy liderem. Dzięki temu będziemy kontynuować nasze działania wspierające rozwój otwartych innowacji i ekonomii współdzielenia. Naszym celem jest wzmocnienie innowacyjności i przedsiębiorczości na uczelni. Na etapie składania wniosku przeprowadziliśmy szczegółową samoocenę w obszarze przedsiębiorczości, innowacyjności, komercjalizacji i transferu technologii. Sam projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane słabości w tym obszarze, występujące w naszej uczelni – dodaje dr inż. Maria Rosienkiewicz.

W konkursie nasza uczelnia otrzymała grant w wysokości do 1,2 mln euro. Projekt przewidziany jest na dwa lata - do czerwca 2024 r. Oprócz zespołu z Wydziału Mechanicznego oraz  AIP PWr w projekcie IDEATION uczestniczyć będą Holon Institute of Technology (Izrael), University of La Laguna (Hiszpania), Institute for Industrial Management (Niemcy), Centre of Research and Technological Innovation (Włochy). Partnerstwo planuje:

  • objąć wsparciem 9 nowych start-upów/scale-upów;
  • przeszkolić 800 i mentorować 66 studentów;
  • przeszkolić 170 i mentorować 16 pracowników naukowych;
  • przeszkolić 170 i mentorować 16 pracowników nieakademickich;
  • usprawnić 62 struktury i mechanizmy wsparcia.
Startupy wywodzące się z PWr wezmą udział w  intensywnym, międzynarodowym programie inkubacyjnym, w którym wykorzystane zostaną  metody Lean Startup i Design Thinking oraz mechanizmy crowdsourcingu, crowdfundingu, które będą indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego pomysłu - mówi dr inż. Anna Górecka
Celem projektu jest zbudowanie ekosystemu bazującego na trwałej sieci powiązań i współpracy, które stanowić będą bazę do rozwoju pomysłów wywodzących się z PWr oraz skutecznego procesu dydaktycznego w obszarze przedsiębiorczości i innowacyjności – podkreśla dr inż. Mateusz Molasy.

Projekt będzie realizowany na Wydziale Mechanicznym przez  zespół Innomanu, w skład którego wchodzi dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Joanna Helman, dr inż. Maria Rosienkiewicz, dr inż. Mateusz Molasy oraz w  Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przez dr inż. Annę Górecką przy wsparciu Wydziału Zarządzania Pwr.

Więcej na stronie Ideation.

Politechnika Wrocławska © 2025