TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii to jeden z elementów strategicznego planu innowacji EIT na lata 2021–2027. Wspiera on instytucje szkolnictwa wyższego za pomocą wiedzy specjalistycznej i coachingu, dostępu do ekosystemu innowacji EIT oraz finansowania. Daje to szanse na opracowanie planów działania w zakresie innowacji i tworzenia synergii między przemysłem, a uczelniami wyższymi.
Do tegorocznej, drugiej już edycji konkursu EIT HEI, zgłosiło się 56 konsorcjów reprezentujących ponad 680 organizacji z całej Europy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 26 projektów, w tym inicjatywa „IDEATION”, której liderem i pomysłodawcą jest zespół z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.
Głównym założeniem projektu IDEATION jest przekształcenie uczestniczących instytucji szkolnictwa wyższego w uniwersytety o znacznie zwiększonym potencjale w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wpływu na otaczające ekosystemy - wyjaśnia dr inż. Mariusz Cholewa, kierownik projektu.
Celami projektu są:
W ramach projektu opracujemy i wdrożymy mechanizmy, które przyczynią się do zwiększenia innowacyjności i umiejętności przedsiębiorczych społeczności akademickiej PWr, a także przygotujemy plany adaptacyjne i transfer najlepszych praktyk z bardziej doświadczonych uczelni do innych - wyjaśnia dr inż. Joanna Helman
W działaniach projektowych wykorzystamy między innymi platformy i narzędzia, które nasz zespół zbudował w ramach „SYNERGY” - poprzedniego projektu międzynarodowego, którego byliśmy liderem. Dzięki temu będziemy kontynuować nasze działania wspierające rozwój otwartych innowacji i ekonomii współdzielenia. Naszym celem jest wzmocnienie innowacyjności i przedsiębiorczości na uczelni. Na etapie składania wniosku przeprowadziliśmy szczegółową samoocenę w obszarze przedsiębiorczości, innowacyjności, komercjalizacji i transferu technologii. Sam projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane słabości w tym obszarze, występujące w naszej uczelni – dodaje dr inż. Maria Rosienkiewicz.
W konkursie nasza uczelnia otrzymała grant w wysokości do 1,2 mln euro. Projekt przewidziany jest na dwa lata - do czerwca 2024 r. Oprócz zespołu z Wydziału Mechanicznego oraz AIP PWr w projekcie IDEATION uczestniczyć będą Holon Institute of Technology (Izrael), University of La Laguna (Hiszpania), Institute for Industrial Management (Niemcy), Centre of Research and Technological Innovation (Włochy). Partnerstwo planuje:
Startupy wywodzące się z PWr wezmą udział w intensywnym, międzynarodowym programie inkubacyjnym, w którym wykorzystane zostaną metody Lean Startup i Design Thinking oraz mechanizmy crowdsourcingu, crowdfundingu, które będą indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego pomysłu - mówi dr inż. Anna Górecka
Celem projektu jest zbudowanie ekosystemu bazującego na trwałej sieci powiązań i współpracy, które stanowić będą bazę do rozwoju pomysłów wywodzących się z PWr oraz skutecznego procesu dydaktycznego w obszarze przedsiębiorczości i innowacyjności – podkreśla dr inż. Mateusz Molasy.
Projekt będzie realizowany na Wydziale Mechanicznym przez zespół Innomanu, w skład którego wchodzi dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Joanna Helman, dr inż. Maria Rosienkiewicz, dr inż. Mateusz Molasy oraz w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przez dr inż. Annę Górecką przy wsparciu Wydziału Zarządzania Pwr.
Więcej na stronie Ideation.